Official Website of the Essendon District Football League

EDFL Teams - July 12-14, 2019

Ins, Outs & Full Lists


Click here to see printable PDF team lists for all senior men's and women's games coming up this weekend. 

KEILOR v STRATHMORE
Saturday 2:15pm at Keilor Reserve
Full Squads

In: Ben McManus, Dean Galea (pictured), Zak Wunhym, Ben Maud & James Bailey

Out: Brad Xavier & Mitchell Rogerson

In: Shane Foulds & Kristian Ciciulla

Out: None


MARIBYRNONG PARK v GREENVALE
Saturday 2:15pm at Maribyrnong Park
Full Squads

In: Sam O'Brien, Mark Mazzeo & Billy Browning-Briese

Out: None

In: Jonathon Kent, Courtenay Dempsey, Jacob Thompson, Nathan Babic & Alex Elisseou

Out: Matthew Condo & Ryan Townsend


ESSENDON DOUTTA STARS v PASCOE VALE
Saturday 2:15pm at Nipper Jordan Oval
Full Squads

In: Oscar Sasalu, Jordan Angus, Mitchell Jones, Darcy Runting & Patrick Brookes

Out: John Roumeliotis & Bruno Laguda

In: Dean Soncin, Jack Hamilton, Nick Keating, Liam Ogden & Adam Clemente

Out: Damien Petrone & Errol McConnell


GLENROY v AVONDALE HEIGHTS
Saturday 2:15pm at Sewell Reserve
Full Squads

In: Zach Smith, Chris Barakat, Josh Trembearth, Alex Galie, Daniel Barakat, Josh Ksiazek & Michael Di Martino

Out: Tom McIntosh, Peter Di Cecco, Matt Walker & Tom Atwell

In: Adam Harris, Jordan Filakis, Hisham Kerbatieh & Luke McLeod

Out: Jake Edwards


ABERFELDIE v AIRPORT WEST
Saturday 2:15pm at Clifton Park
Full Squads

In: Kyle Reimers, Jayden Foster, Jacob Craven, Jack Binns, Caleb Hislop & Nic Cattapan

Out: Harrison Fry, Jack Arceri & Anthony Horomidis

In: Ned Gentile, Lachlan Cavanagh & Flynn Gentile

Out: None


WEST COBURG v TULLAMARINE
Saturday 2:15pm at Coburg City Oval
Full Squads

In: Dale May, Declan Doherty, Liam Sutawan, Tom Baravi, Jack Williams, Ahmed Hamdan, Setanta MacAodha & Mohamed Mohamed

Out: Mohammed Abou-Eid, Aaron Kelly, Francis Kirby, Patrick Martin & Marco Serruto

In: Richard Findlay, Ethan Hope, Anthony Prestia, Andrew Inguanti, Jonathan Hardman & Cameron Hare

Out: Joel Bonnici, Jarrod Stephens & Kane Mulvaney


CRAIGIEBURN v TAYLORS LAKES
Saturday 2:15pm at DS Aitken Reserve
Full Squads

In: Jack Evans, Heath Patton, Josh Young, Nathan Reichelt & Sam Laffan

Out: Ben Fynch & Stefan Terzievski

In: Jackson Wright, Adrian Crawford & Matthew Brown

Out: None


ROXBURGH PARK v HILLSIDE
Saturday 2:15pm at Lakeside Oval
Full Squads

In: Dale Rigby & Serkan Balta

Out: None

In: Ismet Akkok, Luke Hampshire, Mason Dipetta, Andrew Salvatico & Matthew Italiano

Out: Lachlan Rayner & David Fruscalzo


WESTMEADOWS v OAK PARK
Saturday 2:15pm at Willowbrook Reserve
Full Squads

In: Ben Drummond, Jayden Moore, Leigh Owen & Ethan Wild

Out: Robbie Castello

In: Sam Anchen, Angus Balla, Shanyn Kearney & Mitchell Robinson

Out: Liam Lucas


COBURG DISTRICTS v BURNSIDE HEIGHTS
Saturday 2:15pm at Cole Reserve
Full Squads

In: Nikolas Dimeski, Aiden Giove, Michael Young & Chris Bottomley

Out: Callum Moore

In: Mark Tzinis, Claudio Campos, Matthew Millar, Michael Shailer

Out: Stephen Kenrick


MOONEE VALLEY v NORTHERN SAINTS
Saturday 2:15pm at Ormond Park

Full Squads

In: Ned Wilson, Cory McGrath, Michael Bourke, Luke Ryan

Out: Richard Potter

In: Daniel Gray, Daheg Abdul-Wahed, Abdulmalek Taleb, Blake Charles, Fabian Pennelli & Kole Judd

Out: Khodr Taleb, Mohammad Taleb, Nick Bruno, Mathew Haley & Travis Rodier


EAST SUNBURY v HADFIELD
🎥 Broadcast Game 📻
Saturday 2:15pm at John McMahon Reserve
Full Squads

In: Nathan Coy & Callum Lever

Out: None

In: Mohammed Moustafa, Bilal Moustafa, Brad Murphy & Mohammed Saad

Out: Tyler O'Neill


KEILOR v STRATHMORE
Friday 7:30pm at Keilor Reserve
Full Squads

PASCOE VALE v CRAIGIEBURN
Sunday 2:20pm at Raeburn Reserve
Full Squads


MOONEE VALLEY v TULLAMARINE
Saturday 10:00am at Ormond Park
Full Squads

ABERFELDIE 2 v KEILOR PARK
Saturday 11:00am at Aberfeldie Park West
Full Squads

EDFL Partners