Best & Fairests

A Grade/Premier Division

R.S. Reynolds Medal (Since 1946)
YearWinner
1930C.J. Johns (Northern Juniors)
1931G. Bicknell (South Kensington)
1932A. Thompson (Flemington & Kensington)
1933C. Skinner (Maribyrnong)
1934J. Taylor (Moonee Valley)
1935T. Milburn (Keilor)
1936L. Small (Ascot Vale)
1937A. Hammond (Ascot Vale)
1938C. Spratling (La Mascotte)
1939H. Lambert (La Mascotte)
1940W. King (La Mascotte)
1941A. Tormey (Fawkner)
1946J. Ferguson (Brunswick United)
1947J. Roberts (Riverside Stars)
1948R. Hubbert (Riverside Starts)
1949T. Howard (Moonee Valley)
1950J. Wade (Doutta Stars)
1951R. Hubbert (Riverside Stars)
1952R. Hubbert (Riverside Stars)
1953R. Hubbert (Riverside Stars)
1954R. Hubbert (Riverside Stars)
1955R. Hubbert (Riverside Stars)
1956A. Murdoch (Lincoln Stars)
1957J. Lowe (Essendon All Blacks)
1958D. McKenzie (Essendon Baptist St Johns)
1959D. Cowen (West Coburg Amateurs)
1960B. Harwood (Moonee Imps)
1961F. Doughty (Glenroy)
1962W. Duerkop (Glenroy)
1963B. McKeown (Broadmeadows)
1964K. Priestly (Aberfeldie)
1965I. Ward (Glenroy)
1966K. Boxshall (Oak Park)
1967K. Boxshall (Oak Park)
1968W. Headlam (Pascoe Vale)
1969E. Rybalko (Glenroy)
1970G. Whelan (Oak Park)
1971D. Langdon (Essendon High School Ex-Students)
1972J. Cramb (Pascoe Vale)
1973P. Owen (Essendon Baptist St Johns)
1974B. Howard (Pascoe Vale)
1975A. Bent (Essendon Tullamarine)
1976G. Todd (West Coburg)
1977V. Caddy (Airport West)
1977A. Galea (Avondale Heights)
1978G. Thomas (Airport West)
1979R. Christie (Doutta Stars)
1980B. Elvery (Strathmore)
1981P. Lord (Strathmore)
1982R. Wescombe (Glenroy)
1983G. Pearson (Glenroy)
1984R. Koehler (Keilor)
1985P. Squire (Aberfeldie)
1986P. Darby (Avondale Heights)
1987C. Hille (Strathmore)
1988R. Jones (Airport West)
1989S. O’Hagen (Avondale Heights)
1990D. Lambert (Airport West)
1990G. Halbert (Keilor)
1991O. Gulbis (Keilor Park)
1992R. Jones (Airport West)
1993M. Orlando (East Keilor)
1994P. Harrison (East Keilor)
1995D. Milner (Oak Park)
1996M. O’Dea (Avondale Heights)
1997J. Thorley (Keilor)
1998C. Liddle (Avondale Heights)
1998D. Brown (Keilor Park)
1999P. Docherty (Doutta Stars)
2000A. Ibrahim (Avondale Heights)
2001J. Casey (Aberfeldie)
2001L. MacNamara (Oak Park)
2002R. Haouchar (West Coburg)
2003N. Chalmers (Oak Park)
2004R. Haouchar (Keilor)
2005G. Holman (Strathmore)
2006D. May (Strathmore)
2006A. Ramsay (Doutta Stars)
2007R. Haouchar (West Coburg)
2008H. Ayres (Maribyrnong Park)
2009H. Ayres (Maribyrnong Park)
2010R. Van Reit (Keilor)
2011B. Brooks (Craigieburn)
2012M. Lynch (Essendon Doutta Stars)
2013A. Browne (Keilor)
2014M. Blake (Aberfeldie)
2015M. Lynch (Aberfeldie)
2016L. Blackwell (Aberfeldie)
2017Z. Keogh (Maribyrnong Park)
2018W. Martiniello (Maribyrnong Park)

A Reserve/Premier Division Reserves

J. Coleman Medal (Previously Quirk Medal 1976-1987)
YearWinner
1967J. Annet (Keilor)
1968B. Benton (West Coburg)
1969B. Benton (West Coburg)
1970G. Hore (Doutta Stars)
1971N. Thorne (Essendon Baptist St Johns)
1972N. Mitchell (Pascoe Vale)
1973R. Falcke (Aberfeldie)
1974G. Walker (Strathmore)
1975G. Fraser (Essendon Tullamarine)
1976R. Buckland (West Coburg)
1977P. Jinks (Avondale Heights)
1978G. Burles (Ascot Vale)
1979G. Burles (Ascot Vale)
1980A. Armstrong (Keilor)
1981N. Falcke (Keilor)
1982R. Clark (Glenroy)
1983J. McDonnell (Glenroy)
1984R. Ashen (Oak Park)
1985A. Armstrong (Tullamarine)
1986A. Peters (Keilor)
1987S. Harvey-Little (Avondale Heights)
1988A. Fraser (Moonee Valley)
1989R. Hayes (Keilor)
1990F. Britt (Aberfeldie)
1991M. Patterson (Keilor)
1992S. Hamid (Keilor Park)
1993C. Gould (Airport West)
1994B. Drebing (Hadfield)
1995M. Allison (Strathmore)
1996N. Young (Keilor Park)
1997J. Ford (Aberfeldie)
1998C. Bell (Strathmore)
1999J. Kennedy (Keilor)
2000J. Kennedy (Keilor)
2000B. Milhailovic (Strathmore)
2001A. Patterson (East Keilor)
2002D. Lambropoulos (Keilor)
2003C. Hapgood (Oak Park)
2004A. Paterson (East Keilor)
2004B. Milhailovic (Strathmore)
2005D. Pallegrino (East Keilor)
2006D. Pound (Aberfeldie)
2006P. Maynard (Aberfeldie)
2007J. Kent (Greenvale)
2008A. Learn (Aberfeldie)
2009C. Woods (Craigieburn)
2010T. Schimmelbusch (Oak Park)
2011D. Monteleone (Aberfeldie)
2012A. Bouzikas (Greenvale)
2013A. Kefford (Aberfeldie)
2014N. Parthenopoulos (Greenvale)
2015C. Kent (Greenvale)
2016M. Lilino (West Coburg)
2017M. Koronoes (Greenvale)
2018B. Maud (Keilor)

B Grade/Division 1

W. Hutchison Medal (Since 1957)
YearWinner
1949N. Stibbard (West Brunswick)
1950I. Monks (Essendon High School Ex-Students)
1951A. Frazer (Essendon Baptist St Johns)
1952J. Vistarini (Glenbervie)
1953J. Whiley (Lincoln Stars)
1954G. Gilbertson (North Essendon Methodists)
1955T. West (Marrows)
1956T. West (Marrows)
1957P. Neil (Marrows)
1958F. Boughty (West Brunswick)
1959M. White (Strathmore)
1960J. Cronin (Oak Park)
1960N. Elder (Broadmeadows)
1961J. Rose (Pascoe Vale)
1962W. McMillian (West Coburg Seniors)
1963C. Smith (Essendon High School Ex-Students)
1964T. Mooney (Keilor)
1965R. Howe (Essendon High School Ex-Students)
1966S. Podger (Broadmeadows)
1967R. Wood (Ascot Vale Presbyterians)
1968G. McCarten (Riverside Stars)
1969R. Thrip (Ascot Vale)
1970G. Thomas (Airport West)
1970W. Canham (Broadmeadows)
1971G. Thomas (Airport West)
1972G. O’Brien (Tullamarine Ascot Presbyterians)
1973T. Munro (West Essendon)
1974A. Tarcson (Avondale Heights)
1975G. Whelan (Oak Park)
1976G. McLean (Ascot Vale)
1977M. Fitzpatrick (East Keilor)
1978B. Drebing (Hadfield)
1979A. Smith (Royal Park)
1979B. Sullivan (Westmeadows)
1980G. Nyman (Royal Park)
1980C. Casey (Aberfeldie)
1981C. Casey (Aberfeldie)
1982C. Casey (Aberfeldie)
1983P. Early (Aberfeldie Park)
1984A. Brown (Airport West)
1985C. McIntyre (Pascoe Vale)
1986R. Geyer (Pascoe Vale)
1987K. Currie (Pascoe Vale)
1988S. Brazil (St Olivers)
1989C. Neilson (Westmeadows)
1990O. Gulbis (Keilor Park)
1991T. Paton (Tullamarine)
1992E. Muench (East Keilor)
1993D. Keenan (Aberfeldie)
1993R. Lamberti (Moonee Valley)
1994C. Neilson (Westmeadows)
1995M. Nilsson (Glenroy)
1996B. Prosser (Maribyrnong Park)
1997M. Bangit (Maribyrnong Park)
1998G. Hopkins (Tullamarine)
1998R. Lamberti (Moonee Valley)
1999M. Bangit (Maribyrnong Park)
1999W. Duggan (Taylors Lakes)
2000M. Bangit (Maribyrnong Park)
2001A. Garbutt (Greenvale)
2002M. Egan (Tullamarine)
2003C. Burns (Maribyrnong Park)
2003A. Kheir (West Coburg)
2004B. Purcell (Pascoe Vale)
2005J. Pappin (Craigieburn)
2006R. Haouchar (West Coburg)
2007C. Munroe (East Keilor)
2008D. Bonnici (East Keilor)
2009M. DeSousa (Taylors Lakes)
2009D. James (Pascoe Vale)
2010M. DeSousa (Taylors Lakes)
2011T. Abdallah (Northern Saints)
2012M. DeSousa (Taylors Lakes)
2013F. Caruso (Northern Saints)
2014M. DeSousa (Taylors Lakes)
2015S. Smith (Essendon Doutta Stars)
2016J. Micallef (Hillside)
2016V. Micallef (Hillside)
2017T. Young (Airport West)
2018J. Vistarini (Taylors Lakes)

B Reserve/Division 1 Reserves

Tim Watson Medal (Previously K. McTaggart Medal 1973 - 2009)
YearWinner
1973L. Nichols (Riverside Stars)
1974R. Darby (Riverside Stars)
1975F. Goodwin (Ascot Vale)
1976S. Vosti (Ascot Vale)
1977R. Luckman (Pascoe Vale)
1978K. Manson (Moonee Imps)
1979N. Bourke (Strathmore)
1980K. Garrow (Royal Park)
1981C. French (Moonee Ponds)
1982M. Minnitti (Moonee Valley)
1983S. Reynoldson (Brunswick City)
1984R. Chitty (Moonee Valley)
1985M. Portelli (Aberfeldie Park)
1986J. Maroney (East Keilor)
1986R. Gale (West Coburg)
1987B. Campisi (Coburg District)
1988B. Campisi (Coburg District)
1989R. Falzon (Tullamarine)
1990I. Fletcher (Keilor Park)
1991T. Fisher (Tullamarine)
1992P. Paterson (Tullamarine)
1993S. McLaughlin (Westmeadows)
1994C. Bray (Moonee Valley)
1995R. Cheesman (Pascoe Vale)
1996T. Tache (Doutta Stars)
1997R. Tottle (Doutta Stars)
1998R. Tottle (Doutta Stars)
1999G. Hircoe (Pascoe Vale)
2000B. Loughron (Greenvale)
2000P. Stevens (North Coburg Saints)
2001W. Spicer (Westmeadows)
2002J. McLean (Tullamarine)
2002J. Micallef (Greenvale)
2003R. Geyer (Pascoe Vale)
2004R. Geyer (Pascoe Vale)
2005A. Sandilands (Craigieburn)
2006J. Diss (Glenroy)
2007G. Taylor (Glenroy)
2007M. Frendo (North Coburg Saints)
2007J. Nielson (Taylors Lakes)
2007G. Agresta (Maribyrnong Park)
2007M. Wilson (Westmeadows)
2008A. Lewis (Taylors Lakes)
2009D. Watt (Sydenham Hillside)
2010G. Sheehy (Hadfield)
2011R. Gulifa (Airport West)
2012J. Vistarini (Taylors Lakes)
2013S. Merhebi (Hadfield)
2014D. Foote (Tullamarine)
2014T. Mamo (Taylors Lakes)
2015M. Rossitto (Essendon Doutta Stars)
2016M. Di Pietro (Taylors Lakes)
2017T. Schimmelbusch (Oak Park)
2017D. Jackson (Taylors Lakes)
2018N. Watts (Craigieburn)

C Grade

F. Garland Medal
YearWinner
1961J. Russell (Ascot Vale Presbyterians)
1962K. Wallis (Strathmore)
1963H. Ford (Glenroy)
1964N. Kelly (Batman)
1965S. Giambanco (Ascot Vale)
1966R. Phair (Airport West)
1967I. Lewis (Avondale Heights)
1968P. Sully (West Coburg)
1969D. Aloe (Old Essendon Grammar)
1970L. Nicholls (Ascot Youth Centre)
1971T. Munro (West Essendon)
1972L. Fox (Riverside Stars)
1973J. Anderson (Old Essendon Grammarians)
1974V. Caddy (St Christopher)
1975V. Caddy (St Christopher)
1976S. McWhinney (St C.topher)
1977R. McCann (Strathmore)
1978V. Papp (Gladstone Park)
1979M. Kemp (Essendon High School Ex-Students)
1980A. Paterson (Brunswick City)
1981M. Evans (Gladstone Park)
1982G. Burles (Brunswick City)

Division 2

YearWinner
2012T. Hamza (Hillside)
2013B. Naim (Jacana)
2014M. Hammoud (Moonee Valley)
2015M. Walker (Roxburgh Park)
2016N. Wilson (Moonee Valley)
2017L. Vesnaver (Coburg Districts)
2018K. Ogilvie (East Sunbury)

C Reserve

YearWinner
1980R. Taylor (St Andrews)
1981S. Abdel-Sayed (Gladstone Park)
1982D. Wilson (Maribyrnong Park)

Division 2 Reserves

YearWinner
2012M. Cogger (Hillside)
2013M. Cogger (Hillside)
2014A. Patterson (East Keilor)
2015R. Nedelkovski (Roxburgh Park)
2016T. Semmens (Jacana)
2017C. Helou (Roxburgh Park)
2018J. Ashby (Coburg Districts)

Senior Thirds

YearWinner
2015A. Gray (Strathmore)
2016T. Liberatore (Aberfeldie)
2017J. Burke (Essendon Doutta Stars)
2018J. Elms (Roxburgh Park)

WRFL & EDFL Women’s Competition

YearWinner
2017S. Wright (Keilor)

EDFL Women’s

EDFL Women’s 
2018B. Said (Sunbury Kangaroos)

Under 18 Premier Division

Mark Thompson Medal
YearWinner
2012N. Guarino (Keilor)
2013J. Hemala (Greenvale)
2014J.Barrett (Aberfeldie)
2015B. Xavier (Keilor)
2015S. Rasinac (Aberfeldie)
2016D. Tonkich (Keilor)

Under 19.5 Premier Division

Mark Thompson Medal
YearWinner
2017G. Abboud (Maribyrnong Park)
2018J. Keratianos (Greenvale)
2018M. Mazzeo (Maribyrnong Park)

Under 18 Division 1

Ken Fraser Medal
YearWinner
2012O. Saad (West Coburg)
2013A. Moustafa (Hadfield)
2014A. Moustafa (Hadfield)
2015B. Nelson (Taylors Lakes)
2016L. Rayner (Hillside)

Under 19.5 Division 1

Ken Fraser Medal
YearWinner
2017B. Fisher (Moonee Valley)
2018R. Desira (Westmeadows)

Under 18 Division 2

YearWinner
2012A. White (Moonee Valley)
2013B. Padmore (Moonee Valley)
2014J. Farrugia (Burnside Heights)
2015Z. Antovski (Keilor)
2016T. Cree (East Sunbury)

Under 19.5 Division 2

YearWinner
2018A. Hafda (Northern Saints)