THE EDFL's seven Junior Interleague Representative sides have all concluded their 2018 campaigns.
Congratulations goes out to all 180 participants that donned the red and black with pride during both the 2018 AFL Victoria Metro Junior Championships and the U13 Boys Carnival held at Altona's Grant Reserve on Sunday.
Our Under 15 Girls finished Division 2 undefeated with three impressive wins, while our U13A Boys won both of their games in Sunday's U13 Boys Carnival against the RDFL and WRFL.
The league would also like to thank all coaches, support staff, umpires and host clubs for their hard work throughout the campaign.
Scroll down for results, including goal kickers and best players across all seven teams.
UNDER 13A BOYS - Junior Carnival, Sunday June 10th at Grant Reserve (Altona)
Game 1
EDFL 8.8-56 def. RDFL 0.2-2
EDFL Goal Kickers: L. Hall 2, D. Motta, K. Mueller, B. Farrugia, A. Tsia, J. Croft, A. Zahraman
EDFL Best Players: L. Hall, C. Bolmat, D. Weeks, B. Farrugia, N. Karakyriakos, K. Barresi
Game 2
WRFL 1.3-9 def. by EDFL 8.7-55
EDFL Goal Kickers: D. Motta 2, A. Tsia 2, R, Brodie, L. Hall, M. King, J. Pennella
EDFL Best Players: J. Lombardo, K. Barresi, L. Hall, D. Motta, D. Hollow, J. Croft
UNDER 13B BOYS - Junior Carnival, Sunday June 10th at Grant Reserve (Altona)
Game 2
RDFL 2.3-15 def. by EDFL 9.11-65
EDFL Goal Kickers: J. Atkins 2, J. Skidmore, K. Kaakour, A. Taleb, I. Rabah, T. Beattie, R. Barnett, L. Tsamasiros
EDFL Best Players: I. Kako, A. Khoder, N. Melville, N. Mitsos, T. Sirp, K. Kaakour
Game 3
EDFL 1.1-7 def. by WRFL 1.5-71
EDFL Goal Kickers: N. Villani
EDFL Best Players: I. Kako, T. Beattie, A. Khoder, N. Mitsos, Z. Kuret, N. Melville
UNDER 14A DIVISION 1 BOYS - 2018 AFL Victoria Metro Junior Championships
ROUND 1 - Wednesday May 30th at AK Lines Reserve (Watsonia)
EDFL Goal Kickers: S. McKerrow, W. Hubik
EDFL Best Players: K. Millsom, C. Egan, M. Di Sipio, K. Long, J. Petric, P. Pascu
ROUND 2 - Saturday June 9th at Jacana Recreation Reserve
EDFL 9.5-59 def. by SMJFL 13.10-88
EDFL Goal Kickers: N. Karagiolis 2, P. Pascu 2, J. Hinton, S. Mckerrow, O. Hibble, N. Fluke, J. Petric
EDFL Best Players: P. Pascu, C. Egan, K. Gleeson, N. Karagiolis, D. Schwarzenberg, K. Long
ROUND 3 - Monday June 11th at Bulleen Park
EDFL Goal Kickers: J. Gaskett 3, S. Mckerrow 2, S. Pavlovic 2, P. Barbopoulos, Z. Veneziano
EDFL Best Players: C. Egan, D. Schwarzenberg, D. Nettleton, K. Long, J. Vendramini, S. Pavlovic
UNDER 14B DIVISION 1 BOYS - 2018 AFL Victoria Metro Junior Championships
ROUND 1 - Wednesday May 30th at AK Lines Reserve (Watsonia)
EDFL Goal Kickers: D. Willmore, H. Zwagerman, X. Conte-Scott, P. Taylor
EDFL Best Players: J. Heaton, M. Bruns, M. Spano, J. Willder, K. Karner, J. Mantello
ROUND 2 - Saturday June 9th at Jacana Recreation Reserve
EDFL 5.14-44 def. by SMJFL 9.11-65
EDFL Goal Kickers: F. Harvey, X. Conte-Scott, J. McCartney, P. Taylor
EDFL Best Players: K. Karner, H. Zwagerman, D. Palermo, M. Bruns, D. Willmore, D. Campbell
ROUND 3 - Monday June 11th at Bulleen Park
YJFL 24.13-157 def. EDFL 1.4-10
EDFL Goal Kickers: J. Mantello
EDFL Best Players: H. Zwagerman, D. Willmore, M. Bruns, J. Piescik, M. Spano, D. Campbell
UNDER 15A DIVISION 1 BOYS - 2018 AFL Victoria Metro Junior Championships
ROUND 1 - Wednesday May 30th at Burnside Heights Recreation Reserve
EDFL Goal Kickers: R. Martin 2, J. Jarvis, J. Sepulveda, P. Carracher, B. Jacobsen
EDFL Best Players: P. Carracher, R. Martin, M. Ktona, J. Sepulveda, T. Newman, J. Misiti
ROUND 2 - Saturday June 9th at Moorleigh Reserve (East Bentleigh)
SMJFL 22.13-145 def. EDFL 5.9-39
EDFL Goal Kickers: Z. Taylor 2, P. Carracher, C. Wrigglesworth, J. Sepulveda
EDFL Best Players: Z. Taylor, C. Wrigglesworth, B. Jacobsen, H. McMurray, J. Misiti, F. Gentile
ROUND 3 - Monday June 11th at Raeburn Reserve (Pascoe Vale)
EDFL 2.6-18 def. by YJFL 10.23-83
EDFL Goal Kickers: L. Repic 2
EDFL Best Players: B. Jacobsen, N. Candotti, J. Sepulveda, K. West, T. Gill, F. Dolan
UNDER 15B DIVISION 1 BOYS - 2018 AFL Victoria Metro Junior Championships
ROUND 1 - Wednesday May 30th at Burnside Heights Recreation Reserve
EDFL Goal Kickers: W. Banks 2, M. Doody 2, D. Ruscigno, E. Richter, L. Alderman, B. Traunini, B. Wyka
EDFL Best Players: M. Taylor, B. Mazziol, K. McGadey, D. Ruscigno, E. Caffari, B. Wyka
ROUND 2 - Saturday June 9th at Moorleigh Reserve (East Bentleigh)
SMJFL 12.10-82 def. EDFL 7.3-45
EDFL Goal Kickers: C. Pryor 3, L. Alderman, W. Wright, M. Doody, R. Miksa
EDFL Best Players: B. Traunini, D. Ruscigno, E. Caffari, E. Xerri, L. Scicchitano, J. Ribera
ROUND 3 - Monday June 11th at Raeburn Reserve (Pascoe Vale)
EDFL 4.3-27 def. by YJFL 5.13-43
EDFL Goal Kickers: C. Pryor 2, E. Brodie, M. Doody
EDFL Best Players: R. Schiavone, K. McGadey, E. Richter, B. Wyka, H. Da Cruz, R. Miksa
UNDER 15 DIVISION 2 GIRLS - 2018 AFL Victoria Metro Junior Championships
ROUND 1 - Wednesday May 30th at Avalon Airport Oval (Werribee)
WR/NM & WB NGA 3.3-21 def. by EDFL 8.9-57
EDFL Goal Kickers: C. Clayton 4, T. Meiers, K. De Keizer, O. Manfre, B. Byron
EDFL Best Players: M. Ham, N. Crowley, C. Baskaran, O. Manfre, C. Clayton, M. Briedis
ROUND 2 - Saturday June 9th at Leo Dineen Reserve (Tullamarine)
EDFL Goal Kickers: C. Clayton 9, B. Byron 3, M. Ham 2, H. Sell, N. Crowley, M. Selch, O. Manfre, J. Hourigan
EDFL Best Players: C. Clayton, N. Crowley, O. Manfre, M. Ham, T. Read, A. Cassar
ROUND 3 - Monday June 11th at Bulleen Park
YJFL 2.2-14 def. by EDFL 9.6-60
EDFL Goal Kickers: C. Clayton 3, E. Rudic 2, Z. Friswell 2, Q. Beck, T. Meiers
EDFL Best Players: B. Byron, N. Crowley, O. Manfre, A. Cassar, T. Read, C. Baskaran